„Niech żywność będzie Twoim lekiem, a lek ten Twoją żywnością"

Hipokrates

wtorek, 31 lipca 2012

Back to basics

Dookoła ciągle mówi się o racjonalnym żywieniu, ale niewielu tak na prawdę wie czym ono jest. Pozwólcie, że Wam to wytłumaczę :)

RACJONALNE ŻYWIENIE - to nic innego jak regularne dostarczanie organizmowi wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. By organizm mógł poprawnie wzrastać i funkcjonować potrzebuje węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i składników mineralnych.

Według Instytutu Żywności i Żywienia aby odżywiać się racjonalnie, należy postępować zgodnie z poniższą piramidą:


 1. Podstawę piramidy stanowi ruch. Zaleca się przynajmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie tj. spacerowanie, bieganie, pływanie, jazda na rowerze itp.
 2. Następnie węglowodany złożone, które znajdują się w głównej mierze w produktach zbożowych. Powinny być spożywane codziennie, najlepiej w każdym posiłku. W prawidłowym żywieniu węglowodany powinny dostarczać 50 %  kalorii spożywanych w ciągu dnia. Wybierajcie produkty wytworzone z mąk razowych, gruboziarniste kasze (gryczana, jęczmienna)posiadające większą ilość błonnika pokarmowego, witaminy B1 oraz składniki mineralne.
 3. Powyżej podstawy piramidy znajdują się warzywa i owoce, których spożycie powinno wynosić około 700 gram dziennie. Ze względu na wyższą kaloryczność owoców większą część powinny stanowić warzywa. Pacjentom zawsze radziłam by spożywali 1 -2 porcje owoców dziennie. Z czego porcja to np. garść winogron, jabłko, plaster arbuza. W przypadku warzyw uważam, że można spożywać ich nieograniczoną ilość. Oczywiście nie mam tu na myśli warzyw bogatych w skrobie tj. ziemniaki, słodka kukurydza, groszek czy gotowana marchew. Te powinno spożywać się z rozwagą ;) 
 4. Kolejną grupę stanowi mleko i jego przetwory - cenione ze względu na dobre źródło wapnia, białka i witaminy B2. Polecam te o obniżonej zawartości tłuszczu np. mleko 1,5 % - 2 %, jogurty naturalne, sery typu light itp. Zaleca się wypijanie przynajmniej 0,5 l mleka i/lub napojów mlecznych dziennie.
 5. Przedostatni poziom piramidy stanowią produkty, które zawierają dużo białka. Polecanymi produktami są ryby, nasiona strączkowe oraz mięso o niższej zawartości tłuszczu tj. kurczak, indyk, polędwica wołowa czy wieprzowa.
 6. Wierzchołek piramidy stanowią tłuszcze, z których oleje i oliwa mają największe walory zdrowotne, gdyż są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu
 7. Z boku piramidy umieszczono wodę ! Bardzo ważne aby spożywać minimum 2 l wody dziennie. Oczywiście ilość ta zależna jest od wieku, płci oraz warunków atmosferycznych, w upale powinno się spożywać jej więcej. Ja proponuję Wam dodatek soku z cytryny, pomarańczy oraz miętę. Dzięki temu woda się lepiej wchłonie. 
Aby Wam to jaśniej zobrazować przedstawiam poniżej zasady, którymi powinniśmy kierować się w codziennym żywieniu:
 • Jedz 4 - 5 niewielkich objętościowo posiłków dziennie
 • Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 - 4 godziny
 • Ostatni posiłek spożywaj najpóźniej 3 godziny przed snem
 • Każdy posiłek powinien zawierać węglowodany złożone, białko,tłuszcz (najlepiej roślinny) oraz warzywa. Wyjątek stanowi podwieczorek, tu można troszkę zaszaleć ;)
 • Produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste, razowe lub z mąki mieszanej
 • Mięso wybieraj chude, bez widocznego tłuszczu: kurczak, indyk, chude partie wołowiny i wieprzowiny
 • Spożywaj przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców, z czego więcej warzyw
 • Produkty mleczne powinny być o obniżonej zawartości tłuszczu
 • Zamień masło na margarynę (masło jest źródłem niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych)
 • Ważne jest urozmaicanie posiłków, monotonność jest straszna brrrr....
 • O ile to możliwe ogranicz spożycie alkoholu  ;)
 • Pamiętaj o wodzie !
·
Oczywiście nie można dać się zwariować. Wszystko jest dla ludzi ale w odpowiednich ilościach. Ja na przykład mam jeden dzień w tygodniu, kiedy pozwalam sobie na szaleństwo. Jem wtedy to, na co mam ochotę tj. pizzę, makarony, słodycze (oczywiście w przyzwoitych ilościach) i waga póki co spada : D

Powyższy tekst to wskazówki, którymi powinniśmy kierować się w racjonalnym żywieniu. Sprawa wygląda oczywiście inaczej, w przypadku stosowania  rozmaitych diet, ale o tym niebawem :)

Więcej na : www.izz.waw.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz