„Niech żywność będzie Twoim lekiem, a lek ten Twoją żywnością"

Hipokrates

wtorek, 15 stycznia 2013

Duże śniadanie ułatwia utratę masy ciała !

Okazuje się, że dieta nie musi być rygorystyczna aby mogła być skuteczna.     A przynajmniej śniadanie nie musi takie być. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Wenezueli i USA na tamtejszych mieszkankach dowiodły, że spożycie dużego śniadania bogatego w węglowodany i białka, a następnie stosowanie niskokalorycznej diety w ciągu dnia pozwala na skuteczniejszą utratę masy ciała oraz jej utrzymanie, niżeli wyłączne stosowanie rygorystycznej, niskowęglowodanowej diety.


Charakterystyka badania

Wyniki badań zaprezentowano na 90-tym dorocznym Zjeździe Towarzystwa Endokrynologicznego w San Francisco, przez głównego autora dr Daniela Jakubowicza. Naukowiec doniósł, że większość badań dotyczących utraty masy ciała potwierdza, że stosowanie niskowęglowodanowej diety nie jest dobrą metodą zmniejszenia masy ciała. Dzieję się tak, ponieważ dieta uboga w węglowodany zwiększa apetyt na nie i spowalnia metabolizm. W konsekwencji, po krótkim okresie utraty masy ciała, następuje szybki powrót do poprzedniej wagi. Zaledwie 5 % stosowanych diet niskowęglowodanowych wykazuje skuteczność stosowania po upływie dwóch lat. Naukowcy sugerują, że wyniki tego badania pokazują, że długoterminowa skuteczność diety zależy od tego jak dobrze stworzymy uczucie sytości i obniżymy apetyt na "węglowodany".

Grupa badana

Badanie przeprowadzono na 94 otyłych, nieaktywnych fizycznie kobietach. Ponad połowa z nich (48 ) stosowała nową dietę, reszta - 46 kobiet, stosowała wyłącznie dietę niskowęglowodanową. Obie diety były niskokaloryczne, o obniżonej zawartości tłuszczu, różniły się jednak podażą węglowodanów w ciągu dnia. Badanie trwało 8 miesięcy. Kobiety na diecie niskowęglowodanowej spożywały 1085 kcal dziennie, z czego 17 g węglowodanów, 51 gram białka i 78 g tłuszczu. Na tej diecie, śniadanie było najmniejszym posiłkiem, zawierającym jedynie 290 kcal i 7 g węglowodanów takich jak: chleb, owoce, zboża i produkty mleczne. Co więcej, kobiety te mogły jeść tylko 12 gram białka w godzinach porannych, pod postacią mięsa lub jajek.


Dieta "Duże śniadanie"

Kobiety stosujące nową dietę, spożywały 1240 kcal dziennie, z czego 97 g węglowodanów, 93 g białka i 46 g tłuszczu (porównując do innych diet, spożycie tłuszczu było dużo niższe, ale większe białka i węglowodanów). Śniadanie stanowiło największy posiłek, lunch składał się z 395 kcal (w tym 34 g węglowodanów, 28 g białka i 13 g tłuszczu), a kolacja zawierała jedynie 235 kcal (5 g węglowodanów, 18 g białka i 26 tłuszczu).

Wyniki badania

Przez pierwsze 4 miesięcy skupiano się zarówno na utracie masy ciała jak i jej utrzymaniu. W drugiej połowie badań wyniki wykazały, że:
  • Po 4 miesiącach, kobiety na diecie niskowęglowodanowej straciły średnio 12,7 kg.
  • Po 4 miesiącach, kobiety na dużej diecie śniadaniowej stracił średnio 10,4 kg.
W tym momencie nie było wyraźnych różnic w obu grupach. Dopiero po upływie 8 miesięcy badacze wykazali, że:
  • Po 8 miesiącach, kobiety na diecie niskowęglowodanowej odzyskały średnio 8,2 kg.
  • Po 8 miesiącach, kobiety na dużej diecie śniadaniowej straciły kolejne 7,5 kg. 
 Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, kobiety na nowej diecie straciły ponad 21 % ich wyjściowej masy ciała, podczas gdy kobiety na  diecie niskowęglowodanowej straciły tylko 4,5 %. Zdaniem naukowców, dieta z dużym śniadaniem była skuteczniejsza ponieważ kontrolowała apetyt na węglowodany takie jak cukier i skrobia. Dr Jakubowicz powiedział, że nowa dieta była zdrowsza, gdyż kobiety będące na niej spożywały więcej owoców, dostarczając tym samym niezbędne ilości błonnika i witamin.


Przykładowe śniadanie:

Jajecznica na styl wiejski (szynka, warzywa tj. cebula, papryka, pomidor), bułka z twarożkiem, miseczka płatków zbożowych z mlekiem, koktajl truskawkowy oraz kawałek ciasta czekoladowego. (The Big Breakfast, D. Jakubowicz, 2009)
Źrodło: www.everydiet.org


2 komentarze:

  1. Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w akcji: http://ziola-suplementy.blogspot.com/2013/02/zdrowie-w-internecie.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomysł ciekawy, ale wydaje się, że trochę mało tych kalorii. :)

    OdpowiedzUsuń