„Niech żywność będzie Twoim lekiem, a lek ten Twoją żywnością"

Hipokrates

wtorek, 31 lipca 2012

Śródziemnomorski chickenburger :D

Mam dla Was pierwszą propozycję kulinarną. Dużo się mówi o korzyściach zdrowotnych wynikających ze stosowania diety śródziemnomorskiej. 
Mój pomysł to śródziemnomorski chickenburger, danie lekkie a zarazem bardzo smaczne ... :)

Składniki:
  • Bułka grahamka - wielkość dłoni
  • Pierś z kurczaka - 120 gram - średnia
  • Ser mozzarella - 2 plastry grubości 0,5 cm
  • Rukola - garść
  • Pomidor - dwa grube plastry 
  • Cebulka - 20 gram
  • Oliwa z oliwek z dodatkiem czosnku, soli i pieprzu - 10 ml - 2 łyżeczki herbaty
Pierś z kurczaka grillujemy lub smażymy na oliwie z oliwek, wkładamy do przekrojonej grahamki. Dodajemy rukolę, pokrojonego  w plastry pomidora i cebulkę (polecam suszone pomidory dla miłośników tego składnika). Następnie dwa plastry sera mozzarella. Całość skrapiamy oliwą z oliwek uprzednio połączoną z czosnkiem, solą i pieprzem.




Taki śródziemnomorski chickenburger dostarcza 398 kcal, jest dobrym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika i witamin. Danie można spożywać bez wyrzutów sumienia :) Dla porównania Big Mac dostarcza 550 kcal z czego 27 gram tłuszczu, głównie w postaci nasyconych kwasów tłuszczowych - sprzyjających nadwadze i otyłości. 

SMACZNEGO ! 

 




 

Back to basics

Dookoła ciągle mówi się o racjonalnym żywieniu, ale niewielu tak na prawdę wie czym ono jest. Pozwólcie, że Wam to wytłumaczę :)

RACJONALNE ŻYWIENIE - to nic innego jak regularne dostarczanie organizmowi wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. By organizm mógł poprawnie wzrastać i funkcjonować potrzebuje węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i składników mineralnych.

Według Instytutu Żywności i Żywienia aby odżywiać się racjonalnie, należy postępować zgodnie z poniższą piramidą:


  1. Podstawę piramidy stanowi ruch. Zaleca się przynajmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie tj. spacerowanie, bieganie, pływanie, jazda na rowerze itp.
  2. Następnie węglowodany złożone, które znajdują się w głównej mierze w produktach zbożowych. Powinny być spożywane codziennie, najlepiej w każdym posiłku. W prawidłowym żywieniu węglowodany powinny dostarczać 50 %  kalorii spożywanych w ciągu dnia. Wybierajcie produkty wytworzone z mąk razowych, gruboziarniste kasze (gryczana, jęczmienna)posiadające większą ilość błonnika pokarmowego, witaminy B1 oraz składniki mineralne.
  3. Powyżej podstawy piramidy znajdują się warzywa i owoce, których spożycie powinno wynosić około 700 gram dziennie. Ze względu na wyższą kaloryczność owoców większą część powinny stanowić warzywa. Pacjentom zawsze radziłam by spożywali 1 -2 porcje owoców dziennie. Z czego porcja to np. garść winogron, jabłko, plaster arbuza. W przypadku warzyw uważam, że można spożywać ich nieograniczoną ilość. Oczywiście nie mam tu na myśli warzyw bogatych w skrobie tj. ziemniaki, słodka kukurydza, groszek czy gotowana marchew. Te powinno spożywać się z rozwagą ;) 
  4. Kolejną grupę stanowi mleko i jego przetwory - cenione ze względu na dobre źródło wapnia, białka i witaminy B2. Polecam te o obniżonej zawartości tłuszczu np. mleko 1,5 % - 2 %, jogurty naturalne, sery typu light itp. Zaleca się wypijanie przynajmniej 0,5 l mleka i/lub napojów mlecznych dziennie.
  5. Przedostatni poziom piramidy stanowią produkty, które zawierają dużo białka. Polecanymi produktami są ryby, nasiona strączkowe oraz mięso o niższej zawartości tłuszczu tj. kurczak, indyk, polędwica wołowa czy wieprzowa.
  6. Wierzchołek piramidy stanowią tłuszcze, z których oleje i oliwa mają największe walory zdrowotne, gdyż są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu
  7. Z boku piramidy umieszczono wodę ! Bardzo ważne aby spożywać minimum 2 l wody dziennie. Oczywiście ilość ta zależna jest od wieku, płci oraz warunków atmosferycznych, w upale powinno się spożywać jej więcej. Ja proponuję Wam dodatek soku z cytryny, pomarańczy oraz miętę. Dzięki temu woda się lepiej wchłonie. 
Aby Wam to jaśniej zobrazować przedstawiam poniżej zasady, którymi powinniśmy kierować się w codziennym żywieniu:
  • Jedz 4 - 5 niewielkich objętościowo posiłków dziennie
  • Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 - 4 godziny
  • Ostatni posiłek spożywaj najpóźniej 3 godziny przed snem
  • Każdy posiłek powinien zawierać węglowodany złożone, białko,tłuszcz (najlepiej roślinny) oraz warzywa. Wyjątek stanowi podwieczorek, tu można troszkę zaszaleć ;)
  • Produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste, razowe lub z mąki mieszanej
  • Mięso wybieraj chude, bez widocznego tłuszczu: kurczak, indyk, chude partie wołowiny i wieprzowiny
  • Spożywaj przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców, z czego więcej warzyw
  • Produkty mleczne powinny być o obniżonej zawartości tłuszczu
  • Zamień masło na margarynę (masło jest źródłem niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych)
  • Ważne jest urozmaicanie posiłków, monotonność jest straszna brrrr....
  • O ile to możliwe ogranicz spożycie alkoholu  ;)
  • Pamiętaj o wodzie !
·
Oczywiście nie można dać się zwariować. Wszystko jest dla ludzi ale w odpowiednich ilościach. Ja na przykład mam jeden dzień w tygodniu, kiedy pozwalam sobie na szaleństwo. Jem wtedy to, na co mam ochotę tj. pizzę, makarony, słodycze (oczywiście w przyzwoitych ilościach) i waga póki co spada : D

Powyższy tekst to wskazówki, którymi powinniśmy kierować się w racjonalnym żywieniu. Sprawa wygląda oczywiście inaczej, w przypadku stosowania  rozmaitych diet, ale o tym niebawem :)

Więcej na : www.izz.waw.pl

poniedziałek, 30 lipca 2012

Kakao serce uchroni


Któż z Nas nie lubił pić w dzieciństwie kakao ? Mam na myśli tego prawdziwego, powstałego  z połączenia proszku wytworzonego z nasion kakaowca (Theombra Cacao) i mleka, gdyż takie właśnie dostarcza najwięcej korzyści zdrowotnych. 

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują na kardioprotekcyjne działanie kakao oraz produktów, które je zawierają. Ważne by były spożywane regularnie. Korzyści zdrowotne wynikają z dużej zawartości flawonoidów – głównie epikatechiny, w ziarnach kakaowca. Dowiedziono, że związki te, wpływają na regulację ciśnienia krwi oraz zmniejszają śmiertelność z powodu chorób serca.  Ponadto przypuszcza się, że flawonoidy hamują utlenianie cholesterolu frakcji LDL (potocznie złego cholesterolu) i wykazują działanie przeciwzakrzepowe.

Jedna łyżeczka kakao (5g) dostarcza
·      23 kcal, 0,9g białka,
·      1 g tłuszczu,
·      2,5 g węglowodanów.
Zawiera także potas (97mg/5g), fosfor (33mg/5g), magnez (21mg/5g), cynk (0,328mg/5g) oraz alkaloid teobromine, która działa pobudzająco na układ nerwowy.
 
W sprzedaży dominuje kakao rozpuszczalne, którego głównymi odbiorcami są dzieci.
Ze względu na dodatek cukru jest ono bardziej kaloryczne – w jednej łyżeczce znajduje się 38 kcal. Naturalne zawsze górą ;)
Piśmiennictwo: 
  1. Ariefdjohan M.W., Savaiano D.A. Chocolate and cardiovascular health: is it too good to be true? Nutrition Reviews, 2005; 63:427-30
  2. Buijsse B, Feskens EJ, Kok FJ, Kromhout D. Cocoa intake, blood pressure, and cardiovascular mortality: the Zutphen Elderly Study. Arch Intern Med. 2006; 166:411- 7

piątek, 27 lipca 2012

Pizza z wodorostami ? Czemu nie ?!

Przez żołądek do serca ? A może przez żołądek do zdrowia ? :>  Ważne by było smacznie i niskokalorycznie, przynajmniej w większości przypadków ;)
Specjaliści żywienia z Uniwersytetu Glasgow w Szkocji twierdzą, że opracowali odżywczo zbilansowaną pizzę. Posiłek zawiera 1/3 dziennego zapotrzebowania na kalorie, węglowodany, białka, witaminy i minerały.
Pizza ma zawierać wodorosty zamiast soli, co znacznie zmniejszy spożycie sodu z każdą pizzą. Idea stworzenie posiłku, powstała jako odpowiedź na wysokie spożycie tego składnika wraz pożywieniem typu fast - food. Zawartość sodu w jednej porcji pizzy często przewyższa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik.


Sól to potwierdzony czynnik, sprzyjający rozwojowi raka żołądka i nadciśnienia tętniczego.Zalecane jej dzienne spożycie to 5 g - mała łyżeczka do herbaty.

Zatem dla własnego zdrowia powinniśmy ograniczać dodawanie soli do przygotowywania potraw na rzecz ziół oraz przypraw (bazylia, oregano, papryka, zioła prowansalskie, czosnek, pietruszka itp.).
Od smaku soli można się odzwyczaić. Ograniczając spożycie soli z dnia na dzień, organizm nauczy się wyczuwać sól,  naturalnie zawartą w produktach :)

Więcej na: http://www.medindia.net/news/nutritionally-balanced-pizza-103590-1.htm

czwartek, 26 lipca 2012

Na dobry początek :)

W końcu nadszedł ten dzień, który w wyobraźni wielu, wyglądał zapewne inaczej. Dzień, w którym dociera do mnie, że pomimo wyższego wykształcenia, rynek pracy nie daje mi dużych szans na robienie tego, co daje mi satysfakcję i sprawia radość - być dietetykiem. Póki co, pozostaje mi zadowolić się pracą w ochronie zdrowia, niezwiązaną z dietetyką. Do tego czasu będę blogować, dzielić się z Wami swoją pasją. Pisać o nowinkach z dziedziny dietetyki i żywienia człowieka oraz proponować ciekawe przepisy kulinarne czy  mniej kaloryczne odpowiedniki uwielbianych przez wszystkich potraw takich jak: pizza, spaghetti itp.

Tytuł bloga może być mylący, jednak dla mnie ma sens. Poprzez prawidłowe żywienie jesteśmy w stanie zapobiegać wielu zagrażającym życiu chorobom, wspomagać leczenie oraz zapobiegać powikłaniom. Dać szansę sobie oraz najbliższym osobom na długie, szczęśliwe życie, które może być bardzo kruche...

Zachęcam Was zatem serdecznie do czytania i komentowania wpisów.
Najbliższy artykuł już niebawem :)